ΣΤΗ ΒΟΣΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΙΔΩΝ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Η ΚΥΠΡΟΣ

08/08/2018

Η Εθνική Παίδων έχει ταξιδέψει σήμερα (8/8) το πρωί για την πρωτεύουσα της Βοσνίας, το Σαράγεβο, όπου θα συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας το οποίο θα ξεκινήσει από αύριο (9/8) και θα διαρκέσει μέχρι τις 18 Αυγούστου.

Στόχος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είναι να έρθουν κάποια θετικά αποτελέσματα, ώστε να μπορέσει η Κύπρος να κερδίσει την παραμονή της στην Β’ κατηγορία.

Αξίζει να σημειωθεί πως όλες οι αναμετρήσεις της Εθνικής Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας θα μεταδίδονται ζωντανά σε live streaming από το επίσημο κανάλι της FIBA, μέσα από την ιστοσελίδα και το facebook page της ΚΟΚ.

Η αποστολή της Κύπρου αποτελείται από τους εξής καλαθοσφαιριστές:

Αινέας Γιουνγκ (Όλυμπος), Αλέξανδρος Τσιελέπας (Youth Stars), Γιώργος Πορφυρίδης (ΑΠΟΠ), Κυριάκος Πογιατζή (ΑΠΟΕΛ), Μάριος Κωνσταντίνου (ΠΑΟΚ), Νικόλας Παπαδημητρίου (Κεραυνός), Ραφαήλ Ανδρέου (Ε.Ν. Παραλιμνίου), Σόλωνος Αγγελή (Αχιλλέας Καϊμακλίου), Σωτήρης Μιλτιάδης (Όλυμπος), Τζο Τζο Γκαρσία (Πετρολίνα ΑΕΚ), Φίλιππος Τίγκας (Απόλλωνας), Χάρης Χριστούδιας (Αχιλλέας Καϊμακλίου).

Προπονητής: Μιχάλης Ματσεντίδης

Βοηθός Προπονητής: Λούης Σιακαλλής

Φυσιοθεραπευτής: Αντώνης Δημητρίου

Η Εθνική Κύπρου θα αγωνιστεί στον Γ’ όμιλο απέναντι στις Πολωνία, Φινλανδία, Ουγγαρία, Ισλανδία και Βουλγαρία. Το πρόγραμμα των αγώνων στην φάση των ομίλων θα έχει ως εξής:

Πέμπτη 9 Αυγούστου: Ουγγαρία – Κύπρος 22:00

Παρασκευή 10 Αυγούστου: Κύπρος – Βουλγαρία 17:30

Σάββατο 11 Αυγούστου: Κύπρος – Πολωνία 15:15

Δευτέρα 13 Αυγούστου: Φινλανδία – Κύπρος 18:45

Τρίτη 14 Αυγούστου: Κύπρος – Ισλανδία 22:00

Πέμπτη – Σάββατο 16-18 Αυγούστου: Αγώνες για την τελική βαθμολογική κατάταξη των ομάδων.

 

 

ΟΠΑΠ Basket League:

ael
apoel
apollon
etha-egkomis
enosi-paralimniou
keravnos
omonia
aek

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών:

ael
anagennisi-germasogias
apoel
apop-pafou
aris
keravnos
aek
enad
Θ. Ομάδα A. Ν. Η. Β.
1 Πετρολίνα ΑΕΚ 20 16 4 36
2 Κεραυνός 20 15 5 35
3 ΑΠΟΕΛ 20 12 8 32
4 Απόλλων 20 9 11 29
5 ΕΘΑ 20 8 12 28
6 Ομόνοια 20 7 13 27
7 ΕΚΑ ΑΕΛ 20 7 13 27
8 Ε.Ν. Παραλιμνίου 20 6 14 26

21η Αγωνιστική

# Αγώνας Ημερ.
1 ΕΚΑ ΑΕΛ VS ΑΠΟΕΛ 24/3/2019 15:00
2 Ε.Ν. Παραλιμνίου VS Πετρολίνα ΑΕΚ LS 24/3/2019 18:00
3 ΕΘΑ VS Κεραυνός 24/3/2019 18:00
4 Απόλλων VS Ομόνοια TV 24/3/2019 18:00

Instagram